piątek, 27 października 2017

Mali przyrodnicy na leśnej ścieżce ekologicznej w Mogilnicy


Dnia 19 października klasa 1c i 1d udała się na edukacyjną wyprawę do lasu. Naszym celem była leśna ścieżka edukacyjna w Mogilicy. Jesień w lesie to temat, który aktualnie bardzo absorbuje głowy wszystkich pierwszoklasistów. Podczas wyprawy chcieliśmy znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania.
Czym właściwie jest przyroda? Dlaczego las to nie to samo co park? W jaki sposób liście na drzewach przybierają jesienią tak piękne kolory i dlaczego właściwie spadają?W jaki sposób zwierzęta leśne szykują się do zbliżającej się zimy i jak możemy im w tym pomóc? Co to takiego piętra lasu i jakie zwierzęta zamieszkują nasze lasy?
Na te i wiele innych pytań ciekawie i bardzo wytrwale odpowiadali nam Pani Haręźlak i Pan Kamiński – leśnicy, którzy bardzo ciepło przyjęli nas na swoim leśnym terenie. Dzięki ich uprzejmości dowiedzieliśmy się, że piętra, a właściwie warstwy lasu to ściółka, runo, podszyt i korony drzew. Nauczyliśmy się również rozpoznawać różne gatunki drzew i zwierząt zamieszkujących nasze lasy. Pan leśniczy opowiedział nam o zawodzie strażnika leśnego, co utwierdziło nas w przekonaniu, że to bardzo ciekawy zawód. Poznaliśmy sposoby pomagania zwierzętom w ciężkich zimowych warunkach. Dowiedzieliśmy się, które z ptaków zostają z nami w zimowej porze, a z którymi przywitamy się dopiero wiosną. Przekonaliśmy się, że las jest nie tylko wspaniałym miejscem do wypoczynku i rekreacji, ale jest także miejscem, z którego czerpiemy wiele pożytecznych surowców, takich jak drewno czy wszelkiego rodzaju „dary”, takie jak grzyby, jeżyny, jagody itp.

Wycieczkę zakończyliśmy ogniskiem i pieczeniem kiełbasek, bo nic nie smakuje równie dobrze po długim, pięknym i bardzo pouczającym jesiennym spacerze.
Agnieszka Polak
Zapraszamy na fotorelację w tej wyprawy

1 komentarz: